Czyszczenie i konserwacja pomników granitowych

otoNagrobek 29 kwietnia 2018

Czyszczenie i konserwacja pomników granitowych

Granit jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w produkcji nagrobków. Posiada wiele zalet. Oprócz tego, że kusi szeroką gamą kolorystyczną dodatkowo jest materiałem wytrzymałym i odporny na ścieranie. Niestety źle na niego wpływają zmienne warunki atmosferyczne. Deszcz, śniegu, zalegające liście czy mech powodują, że kamień może ulec matowieniu, ściemnieniu lub mogą powstawać na nim nieestetyczne zacieki. Aby służył nam przez lata, należy odpowiednio i regularnie o niego dbać.

Większość fachowców jest zdania, że nagrobki wykonane z granitu powinniśmy myć co miesiąc – na pewno zaś nie rzadziej niż raz w kwartale. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz.

Do czyszczenia powierzchni granitowych nie potrzebujemy wymyślnych specyfików. Aby usunąć brud wystarczy ciepła woda z dodatkiem octu lub kropli płynu do zmywania naczyń oraz miękka ściereczka, gąbka czy szczoteczka z miękkim włosiem. Przy usuwaniu mchu lub zastygniętej parafiny, steryny i wosku także wystarczy ciepła woda oraz drewniana łopatka.

Wszelkiego rodzaju tłuste czy żrące pasty i płyny są absolutnie niewskazane. Powód jest prosty – detergenty w nich zawarte wnikają w granit, powodując powstanie trwałych smug i przebarwień, a w konsekwencji do zniszczenia kamienia. Nie należy również używać drucianych szczotek oraz szorstkich zmywaków, które mogą porysować kamień. Po umyciu pomnika wystarczy go dokładnie spłukać wodą oraz wytrzeć do sucha.

Granitu nie powinniśmy pastować czy olejować, gdyż do tłustej powierzchni łatwiej przylega brud i kurz. Sam kamień potrzebuje oddychać, a po obróbce ma piękny połysk, któremu dodatkowe nabłyszczacze najzwyczajniej w świecie nie służą. Kiedy jednak wpadnie nam w ręce „super nowy specyfik”, którym chcielibyśmy wyczyścić nagrobek lub element z granitu nie krępujmy się zasięgnąć porady u profesjonalisty – kamieniarza.

Kategorie : Blog
Tagi :