KAMIEŃ W OGRODZIE I PARKU

otoNagrobek 8 maja 2019

KAMIEŃ W OGRODZIE I PARKU

Różnorodność kolorów, faktur i indywidualnych cech poszczególnych typów kamieni sprawia, że są one niezbędnym, naturalnym budulcem ogrodów oraz parków. Obecnie nie ma takiego ogrodu, który nie wykorzystywałby tego powszechnego a zarazem niezwykłego budulca. Skalne kompozycje, oczka wodne, kamienne rzeźby… idealnie współgrają z zielenią tworząc niepowtarzalne struktury ogrodów, parków i skwerów.

DLACZEGO KAMIEŃ?

Ten naturalny surowiec jest trwały i wytrzymały na czynniki zewnętrzne. Mnogość rodzajów i odmian poszczególnych kamieni daje nieskończenie wiele możliwości podczas projektowania danej przestrzeni. Wielkie bryły skalne o ostrych krawędziach, obłe kamienie rzeczne, drobne kamyczki, żwir – z takich elementów można wykonać zarówno miniaturowe oczko wodne, jak i pokaźnej wielkości kompozycję skalną uzupełnioną dużymi roślinami. Kamień można także poddać obróbce i właśnie dzięki temu jego zastosowanie jest tak powszechne i uniwersalne.

NATURALNIE CZY GEOMETRYCZNIE?

W architekturze krajobrazu wyróżniamy dwa typy ogrodów:

1. NATURALNE

Wykorzystywane są tutaj formy, które zostały naturalnie utworzone w skutek różnych czynników przyrodniczych. Kanciaste, rustykalne bryły skalne, obłe kamienie rzeczne, płaskie płyty powstałe w skutek rozwarstwienia skały, są wykorzystywane do tworzenia naturalnych miniatur inspirowanych naturalnie występującymi tworami krajobrazowymi. Mini-wodospady, oczka wodne, kaskady i „skalniaki” uzupełnione odpowiednią roślinnością, służą podkreśleniu realizmu danej kompozycji. Nierównomierne płyty kamienne wykorzystywane są do formowania ścieżek, schodków lub ławeczek, a obłe formy idealnie formują się na dnach oczek wodnych.

2. GEOMETRYCZNE

Typowo nowoczesne parki i ogrody, wykorzystują w swoich kompozycjach symetrię, równomierność kształtów i faktur. Tutaj kamień pojawia się na patiach, chodnikach, lub układa się w dekoracyjne wzory składające się z kostki brukowej. Rabaty wyłożone drobnymi kamykami i otoczone krawężnikami stanowią tło dla zieleni, która jest tutaj raczej oszczędnie stosowana. Wszystko to służy uporządkowaniu przestrzeni, ujarzmieniu kształtów i nadaniu harmonii. Kamienne murki, geometrycznie uformowane ścieżki, fontanny i płyty, są również powszechnie stosowane na skwerach miejskich i w nowoczesnych parkach.

A MOŻE… OGRÓD ZEN?

Ogród ZEN łączy w sobie geometrię i naturalność – z jednej strony miniaturowość roślin i naturalne formy kamienne, z drugiej otaczająca to wszystko geometria, rytm i harmonia. Ogród ZEN w przewadze składa się z kamieni. Są takie rodzaje ogrodów, które zieleń całkowicie zastępują skałami i żwirem, który systematycznie jest układany przy pomocy grabi, w równomierne linie otaczające większe skały. Tego typu ogród ma swój głęboki wyraz duchowy i ideologiczny.

KAMIEŃ JAKO POMNIK PRZYRODY

Przyroda jest mistrzem w tworzeniu niesamowitych form skalnych. Poddane czynnikom takim jak: wiatr, woda, zimne oraz wysokie temperatury, słońce – różnego rodzaju skały formowane są przez wieki bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Piękno oraz wyjątkowość tych tworów sprawia, że kamienie często są wynoszone do rangi pomników przyrody. Niektóre z nich są ogromne, inne cechują się niepowtarzalnym kształtem czy kolorem…
Ale kamień jako pomnik często także stanowi element przestrzeni miejskiej tam, gdzie chcemy upamiętnić jakieś ważne wydarzenie. Dlaczego? Ponieważ jest ponadczasowy i stanowi pewnego rodzaju fundament łączący przyrodę oraz człowieka.

Kategorie : Blog
Tagi :