Kamieniarstwo artystyczne

otoNagrobek 17 sierpnia 2018

Kamieniarstwo artystyczne

Misterne dzieła wykonane silnymi rękami.

Kamieniarstwo jest jedną z dziedzin rzemiosła. Zajmuje się pozyskiwaniem oraz obróbką kamienia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że powstające w kamieniach rzeźby to efekt misternej, ręcznej pracy. Artysta kamieniarz, musi wykazać się nie tylko zmysłem artystycznym, ale także starannością, doskonałym wyczuciem proporcji i zręcznie posługiwać się narzędziami.

 1. TECHNIKA
  • NARZĘDZIA
   Kamieniarstwo artystyczne zwane również kamienio-plastyką polega na ręcznym rzeźbieniu figur w litej bryle kamiennej. Podczas pracy artysta wykorzystuje narzędzia takie jak:
   – odbijak
   – młotek gumowy
   – młotek brukarski
   – tarcze ścierne i polerskie
   – dłuta.
   Podstawową bazą pod wykonanie rzeźby jest bryła kamienna zbudowana ze skał magmowych, metamorficznych lub osadowych. Typowo rzeźbiarski kamień to: marmur, piaskowiec, onyks, granit. Wydobyte w kamieniołomach skały cięte są na moduły, tak zwane slaby, które następnie poleruje się na połysk. Tak pozyskane płyty cięte są na mniejsze
   elementy, które poddaje się znów obróbce – zaokrągla obrzeża i poleruje.
  • MATERIAŁ
   Kamień w swej naturalnej postaci jest materiałem ciężkim i bardzo wytrzymałym. Powstały w wyniku procesów naturalnych, cechuje się wytrzymałością na czynniki zewnętrzne takie jak: woda, wysokie oraz niskie temperatury, promieniowanie UV itp. Kolorystyka materiału wykorzystywanego w kamieniarstwie artystycznym waha się między odcieniami szarości i bieli, a odcieniami piaskowego beżu. Spotykane są również marmur i granit w odcieniach czerwieni.
  • TEMATYKA
   Współcześnie kamieniarstwo jako niestarzejąca się dziedzina rzemiosła, zajmuje się wykonywaniem rzeźb nagrobnych. Pokaźnej wielkości postacie Matki Bożej, Jezusa lub aniołów zdobią płyty nagrobne, stając na straży zmarłych. Wykonane w pełnej rzeźbie lub na płaskorzeźbionej płycie, zachowują indywidualny charakter twórcy dzięki stosowanym przez niego rytom, szlifom oraz bryłom.
   Oprócz wiodącej tematyki nagrobnej, kamieniarstwo artystyczne zajmuje się również wykonywaniem innych motywów. Figury zwierząt, ludzi, motywy roślinne, motywy abstrakcyjne zdobią detale architektoniczne, place, przestrzeń miejską, ale także wnętrza bogatych domów.
 2. Kamieniarstwo artystyczne w życiu codziennym.
  Wykonane ręcznie, unikatowe rzeźby kamienne to dzieło powstające w wyniku ciężkiej i mozolnej pracy. Precyzja z jaką rzemieślnik wykonuje poszczególne ryty i szlify, wymaga siły ale i delikatności. Wielotygodniowa, nieraz wielomiesięczna praca pozwala jednak na uzyskanie pięknych, niepowtarzalnych form, które przetrwają całe stulecia.
  Rzeźbione portale, obramowania kominków oraz okien, kamienne posadzki, płaskorzeźby, schody, cokoły, kolumny, ale także przedmioty codziennego użytku : lampy, kinkiety, stoły, ławy, ramki, umywalki… powstają dzięki zręczności, precyzji oraz poczuciu estetyki zdolnego twórcy.
  Co nas urzeka w kamiennych rzeźbach?
  Wykonane ręcznie dzieła kamieniarstwa artystycznego cechują się ponadczasowym pięknem. Niezależnie od zastosowanej formy: nowoczesnej lub klasycznej, rzeźby zwracają na siebie uwagę swoją masywnością, estetyką oraz trwałością. Dzięki trwałości kamienia poznajemy współcześnie dzieła sprzed setek lat. Pierwsze odnalezione przez archeologów figurki z kamienia datowane są na tysiące lat. Może właśnie to skłania artystów kamieniarzy, do wykonywania tej jakże ciężkiej ale wspaniałej pracy, która pozostawi dla potomnych ślad współczesnej kultury i społeczeństwa?
Kategorie : Blog