Wszystkich świętych i Dzień Zaduszny

otoNagrobek 26 października 2018

Wszystkich świętych i Dzień Zaduszny

W tym roku święto Wszystkich Świętych wypada w czwartek (1 Listopada), a tuż po nim przyjdzie jak zwykle Dzień Zaduszny. Dla wielu osób oznacza to długi weekend, a więc odpoczynek… większość z nich pojedzie zaświecić znicz i położyć sztuczne kwiaty na grobach zmarłych członków rodziny. Dla katolików są to dni, które są jednak czymś więcej, niż tylko otoczką składającą się z plastikowych kwiatów i szklanych lampek.

 1. Czym jest święto WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH?
  Wszystkich Świętych, to katolickie święto z wielowiekową tradycją, wywodzące się już z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Jest ono wspomnieniem świętych męczenników kościoła, którzy oddali życie za wiarę. Jest to także wspomnienie osób, które swoim życiem i postawą zasłużyły na miano
  świętych, stanowiąc tym samym wzór do naśladowania dla swoich katolickich braci. W tym dniu odbywa się uroczysta Msza Święta na cmentarzu i odmawiana jest Litania do Wszystkich Świętych. Kładąc znicz oraz wieniec na płycie nagrobka, wierni modlą się za zmarłych członków rodziny, przyjaciół, znajomych… W tym szczególnym dniu katolicy modlą się również za osoby, których groby zostały zaniedbane, zarośnięte mchem i zapomniane.
 2. DZIEŃ ZADUSZNY
  „Zaduszki” są dniem odwiedzin grobów. Czy jednak są one tylko odwiedzaniem smutnych, zimnych pomników, które widzi się raz na rok… może rzadziej? Tak jak Halloween jest świętem śmierci, tak dzień Zaduszny jest świętem życia. Odwiedzając grób przychodzimy więc nie do kogoś kogo już nie ma, ale do kogoś kto żyje w innym życiu! Kto nadal jest żywy w naszym sercu i myślach, do kogoś o kim nigdy nie zapomnimy.
 3. PO CO ZMARŁYM KWIATY?
  Idąc do kogoś w gości, odwiedzając mamę w szpitalu, świętując urodziny… przynosimy bukiet kwiatów. Jest to oznaka szacunku, uczucia, pamięci i sposób okazania szczególnych względów dla danej osoby. Właśnie to samo robimy zanosząc kwiaty na grób zmarłych. Odwiedzamy, więc przynosimy bukiet pięknych kwiatów. Miło jest jeśli są to kwiaty żywe, świeżo ścięte, które wciąż pachną. Sztuczne kwiaty długo zachowują swój elegancki wygląd, ale nie mogą się równać z doniczką kolorowych chryzantem.
 4. ZNICZ
  Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, podczas których wszystkie cmentarze, jak co roku rozjaśnią się milionami światełek, ogrzewając w ten sposób zimne na co dzień miejsca. Efektowny wygląd to jednak nie wszystko. Każde z tych małych światełek, to przypomnienie o konkretnej duszy.
  Światło jest symbolem Ducha Świętego, który oświeca dusze, oczyszcza ją z grzechów i prowadzi ku Najwyższemu Dobru. Stawiając znicz na płycie nagrobnej, pamiętajmy więc o cichej i pełnej miłości modlitwie za mamę, tatę, córkę, ciocię, żonę… które nie umarły, ale żyją w innym świecie i potrzebują Światła.
Tagi :