Święto Granitu Strzegomskiego

otoNagrobek 15 kwietnia 2019

Święto Granitu Strzegomskiego

Tradycja organizowania Święta Granitu Strzegomskiego ma już swoją wieloletnią tradycję, popartą bogatą historią tamtejszej kopalni granitu, słynącej na całym świecie z bardzo dobrej jakości surowca i wyrobów wykonanych z tego właśnie kamienia.

  1. W tym roku Święto Granitu Strzegomskiego odbędzie się w dniach 14-16 czerwca 2019.
    Uroczystość odbędzie się na rynku Strzegomia jako międzynarodowa impreza plenerowa w ramach unijnego projektu ŚWIAT KAMIENIA. Nie znamy jeszcze szczegółowego planu imprezy, jednak pewnie jak co roku nie zabraknie niesamowitych wrażeń oraz znamienitych gości ściśle związanych z branżą kamieniarską.
  2. Rok temu…
    W zeszłym roku Święto Granitu Strzegomskiego odbyło się w dniach 23-24 czerwca (sobota i niedziela). Pojawili się reprezentanci firm, którzy zaprojektowali swoje możliwości w obróbce granitu. Na szczególną uwagę zasłużyli:
    PIRAMIDA – Pan Bogusław Solima, właściciel firmy pokazał szereg zastosowań granitu w projektach małej architektury, prezentując okazałej wielkości podkowę, kran z którego nieustannie płynęła woda, globus, ławki kamienne oraz fantazyjne fotele, nie zabrakło również tradycyjnych gazonów kwiatowych wykonanych z głazów narzutowych.
    GRANEX to firma, która w niedzielę zawładnęła sercami miłośników gier planszowych. Z pojedynczych granitowych bloczków ułożono planszę do gry w „Kapsle”. Wszyscy bawili się świetnie, mali i duzi, starsi i młodzi, ale to nie wszystko! Firma popisała się niesamowitym kunsztem w wyrobie biżuterii kamiennej, oczywiście wykonanej z granitu.
    Furorę zrobił również GRANIT STRZEGOM S.A. wystawiając na rynku ogromne maszyny służące do pracy w kopalni.
    Nie zabrakło także warsztatów dla uczniów szkół kamieniarskich z Polski oraz Czech. Zajęcia przygotowali: miasto STRZEGOM, Związek Branży Kamieniarskiej oraz Klaster Kamieniarski. Całości dopełnił Bieg Strzegomskiej 12-tki, w którym brali udział kamieniarze.
  3. Dlaczego w Strzegomiu?
    Tradycja kamieniarska Strzegomia sięga 1689 roku, ale jej rozkwit nastąpił dopiero w XIX wieku. Mimo wojen tamtejsza kopalnia granitu ŻBIK przetrwała do dziś. Wydobyto z niej w 1948 roku 30 tonowy monolit, z którego została wykonana Kolumna Zygmunta w Warszawie. W 2004 roku „Granit” Strzegom S.A. otrzymała certyfikat zgodny z ISO 9001:2000. W 2007 rozpoczęto modernizację maszyn i sposobu wydobycia kamienia, a dziś wykorzystywane tam są najnowsze osiągnięcia techniki światowej.
    Co wykonuje GRANIT STRZEGOM S.A.?
    Bloki i bryły granitowe, kamień murowy, kostka granitowa surowo-łupana, oflisy, krawężniki, parapety, płyty podłogowe itd. Może poszczycić się realizacjami takimi jak:
    Pomniki, dworce, place, mosty i umocnienia brzegów, bulwary, stadiony, fontanny, stacje metra, galerie i centra, pałace i hotele…
    Jednymi z najbardziej reprezentacyjnych realizacji, w których wykorzystano granit strzegomski są:
    – Dworzec kolejowy w Katowicach,
    – metro w Wiedniu, Warszawie i Berlinie,
    – Pałac Pokoju w Hadze,
    – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
    – Pomniki: Bohaterów Westerplatte, Katowicki Pomnik Powstańców Śląskich
    – Mosty: Grudziądz i Sandomierz,
    – Rynki miast takich jak: Kijów, Kraków, Kolonia, Wrocław, Berlin.

    Informacje zasięgnięte z: Kurier Kamieniarski – www.kurierkamieniarski.pl, Granit Strzegom S.A. – www.granit-strzegom.com.pl

Kategorie : Blog