Co składa się na nagrobek i jego ostateczną cenę?

otoNagrobek 5 lipca 2018

Co składa się na nagrobek i jego ostateczną cenę?

Czym jest nagrobek, co się na niego składa oraz jak kształtować się będą ceny w zależności od wyboru inwestora? Warto wiedzieć jakie czynniki decydują o kosztach tej ważnej inwestycji. To wszystko i wiele więcej znaleźć będzie można w poniższym wpisie.

Ważny materiał

Zacznijmy od największych kosztów. Te związane będą z niczym innym, jak wyborem materiału, z którego wykonany ma zostać nagrobek. Jak przekonują specjaliści z branży – najwięcej płaci się za nagrobki wykonane z granitu, granitu satynowanego, marmuru oraz piaskowca. Wysoka jakość tych materiałów, zaliczanych do najbardziej wytrzymałych, ale i estetycznych zarazem, odpowiednio się ceni. Na indywidualne zamówienie nagrobek wykonać można chociażby z onyksu. Koszt takiej inwestycji jednak nie jest zbyt mały.

A co można polecić mniej zamożnym inwestorom? Tu jedynym pomysłem będzie inwestycja w zakup chińskich, gotowych już nagrobków. Te z reguły dostępne są w opcji dużo tańszej niż te wyprodukowane w Polsce, choć na rynku znaleźć można i propozycje w podobnej cenie, jak i nawet droższe. Te ostatnie zaś to takie, do których dodatkowo dołączona jest rzeźba.

Oprócz rodzaju materiału, istotny staje się także czynnik związany z grubością materiału oraz rodzajem jego wykończenia. Tu wskazuje się na kształt pomnika oraz wykończenie jego krawędzi.

Wymiary nie bez znaczenia

Rozmiar nagrobka również znacznie wpływa na jego ostateczną cenę. W ofercie firm kamieniarskich znajdziemy więc nagrobki pojedyncze i podwójne, jak również i te najmniejsze – o charakterze urnowym. Standardowy wymiar nagrobka pojedynczego to 190 x 90, podwójnego zaś – 200 x 160. Oczywiście w związku z indywidualnymi potrzebami inwestorów, zamówić można także grobowce rodzinne. Ich optymalne wymiary uzależnione są już jednak od metrażu miejsca wykupionego na cmentarzu.

Rozważając kwestie finansowe warto mieć na uwadze, że cena standardowych nagrobków jest dużo atrakcyjniejsza niż koszt wykonania pomników o nietypowych rozmiarach.

Opcje dodatkowe

Na całkowitą cenę usługi wykonania nagrobka wpływać będą też wszelkie dodatki i dekoracje uwzględnione w projekcie. Chodzi o krzyże, lampiony, misy, tralki lub narożniki, jak i ławki. Typ liternictwa wykorzystanego w projekcie oraz jego wielkość,  również mają znaczenie. Tu zamawiający wybierać mogą zarówno spośród liter piaskowanych, mosiężnych, jak i kutych.

Wśród opcji dodatkowych często wybieranych przez inwestorów, znajdziemy także zlecenie zagospodarowania terenu wokół nagrobka z wykorzystaniem kostki, kostki granitowej czy też płyt kamiennych. Dodatkowym kosztem objęte są także i prace związane z przygotowaniem terenu pod posadowienie pomnika.

Projekt gotowy lub własny

Zamawiając nagrobek skorzystać można z dwóch opcji: tej prostszej, bazującej na gotowych projektach nagrobków dostępnych w dobrym zakładzie kamieniarskim, jak i tej bardziej skomplikowanej, pozwalającej na stworzenie własnej wizji projektu. Doświadczony kamieniarz przygotowuje więc wizualizację bazującą na podstawie pomysłu klienta i w oparciu o nią, tworzy gotowy projekt spełniający nawet te najbardziej wyśrubowane wymagania zamawiającego.

Koszt bliższy realności

O całkowitym koszcie wykonania nagrobka doświadczeni kamieniarze mówić mogą wówczas, gdy spełnionych zostanie kilka warunków. Podanie wstępnego kosztorysu zlecenia możliwe jest wówczas, gdy kamieniarz otrzymał już informację o wyborze rodzaju kamienia z którego wykonany ma być nagrobek, wzoru i rozmiaru pomnika, jak również wie już, gdzie pomnik będzie zamontowany. Wówczas określenie kosztów prac kamieniarskich staje się realne.

Kategorie : Blog
Tagi :